• Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP od 2001 roku organizuje akcję „Prezent pod choinkę”.
  Przedsięwzięcie polega na przygotowywaniu przez dzieci, młodzież i osoby dorosłe prezentów dla dzieci najuboższych potrzebujących wsparcia za granicą, a od 2013 roku do tych, które mieszkają na Ukrainie, Białorusi i w Rumunii.
  – Chciałbym, aby w tym roku różne środowiska, szkoły, kluby seniora, indywidualni ludzie mogli włączyć się w tę akcję – mówi lokalny koordynator Paweł Gumpert, pastor parafii ewangelicko-augsburskiej w Łasku. 
  Prezenty pakowane są do pudełek (o przybliżonych wymiarach 30x20x10 cm, czyli takich, jak po butach), a ofiarodawcy mogą zdecydować o tym, dla którego dziecka przygotują prezent – dla chłopców bądź dziewczynek w różnym wieku.
  Zapełnij pudełko! Jeżeli chcesz, możesz włożyć do środka swoje zdjęcie, rysunek, adres. Pudełko zwiąż gumką lub sznurkiem – NIE ZAKLEJAJ! Przygotuj 10 zł na koszty organizacji akcji i transport. Na pudełku przyklejcie etykietę, zaznaczając grupę wiekową. 
  Uwaga! Paczka powinna zawierać tylko nowe rzeczy oraz oryginalnie zapakowane słodycze z datą ważności upływającą nie wcześniej niż 1 kwietnia 2015 roku. Paczkę i 10 zł dostarcz do najbliższego koordynatora (lista z adresami na www.prezent.cme.org.pl). Łaszczanie mogą je przynosić do księgarni „Rhema” (pl. 11 Listopada 35).
  Termin dostarczania paczek upływa 9 listopada. Jest podyktowany czasem potrzebnym na zwiezienie paczek z całej Polski do bazy w Dzięgielowie, przygotowanie ich do transportu za granicę (m.in. zapakowanie do kartonów zbiorczych, zważenie, podzielenie na kraje). Paczki z Polski trafią do najuboższych dzieci w Rumunii, na Białorusi i Ukrainie.
  Co może być prezentem? Artykuły higieniczne: pasta, szczoteczka do zębów, szampon, dezodorant, chusteczki higieniczne, krem do rąk, podpaski (fabrycznie foliowane) itp.; artykuły szkolne: kredki, długopisy, ołówki i gumki, książeczki do kolorowania, książeczki z obrazkami dla najmłodszych; zabawki: maskotki, klocki, puzzle, ozdoby do włosów, układanki dydaktyczne, baloniki itp.; odzież: czapki, szaliki, koszulki, skarpety, rękawiczki itp.; słodycze: cukierki, czekolady, ciastka, batoniki w fabrycznie zamkniętych opakowaniach, z wyraźnie oznaczonym terminem ważności – nie może upłynąć przed 1 kwietnia 2015 roku. 
  Co nie może być prezentem? Artykuły intensywnie pachnące, artykuły łatwo psujące się, wrażliwe na ciepło, artykuły spożywcze inne niż słodycze (cukier, mąka, makaron, konserwy itp.), leki i witaminy, zabawki i publikacje o charakterze militarnym.

  * * *

  W 13. edycji akcji „Prezent pod choinkę” przygotowano 4023 paczki. 1000 paczek przekazano na Białoruś do dzieci z parafii w Grodnie oraz w pobliskich miejscowościach, również w domach dziecka i w polskiej szkole. 2669 paczek przesłano do Rumunii, do dzieci z Brasov i Cismadie, Tatrang pod Brasov, Purkerecz i Zajzon, Halmagy, Oltszakadat, Sepsiszentgyorgy, wychowujących się w rodzinach, ale również w domach dziecka oraz do podopiecznych świetlicy środowiskowej Arka Noego i do dzieci, podopiecznych streetworkerów w Lasi. Na Ukrainę, ze względu na zaostrzone przepisy celne, trafiły pieniądze przekazane na paczki wirtualne (w sumie 354 prezenty).
  W 12. edycji akcji udało się przygotować 4942 paczki (w tym 300 prezentów wirtualnych) dla dzieci w kilkunastu miejscowościach na Ukrainie. Do akcji włączyło się kilkadziesiąt instytucji i wolontariuszy. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję, przygotowując prezent, organizując zbiórkę w swoim miejscu pracy, w szkole, przedszkolu czy parafii, koordynując zbiórkę w danej miejscowości lub mieście oraz pomagając nam w pakowaniu i przygotowywaniu prezentów do transportu. Od początku trwania akcji do 2013 roku prezenty trafiły do prawie 55 tysięcy dzieci. 

  * * * 

  Nie możesz sam przygotować paczki? Nie masz czasu? My zrobimy to za Ciebie. Przygotujemy prezent dla nastolatka w wieku 12-15 lat. Twój prezent zawierać będzie: przybory szkolne, słodycze, artykuły higieniczne oraz gadżet o charakterze chrześcijańskim. Do 9 listopada wpłać na nasze konto 60 zł, a w tytule wpłaty napisz: Wirtualna paczka + płeć. Wartość prezentu to 50 zł, a 10 zł to opłata przeznaczona na pokrycie kosztów organizacji akcji oraz transportu. Konto: ING Bank Śląski SA o. Cieszyn 81 1050 1083 1000 0022 8838 0138, Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ul. Misyjna 8, 43-445 Dzięgielów. 
  Więcej informacji: www.prezent.cme.org.pl. W razie pytań podajemy telefony kontaktowe: (33) 832-97-81, kom. 693-419-494, adres e-mail: cme@cme.org.pl. Parafia E-A w Łasku – Mariola Gumpert, tel. (43) 675-30-61, kom. 605-835-100; adres e-mail: mgumpert@onet.pl.

  Udostępnij