• W niedzielę, 21 września, rozpoczęły się obchody Tygodnia Zakazanych Książek. Biblioteka Pedagogiczna w Łasku przypomina o znaczeniu wolności intelektualnej i niebezpieczeństwu, jakie niesie ze sobą ograniczanie dostępu do informacji poprzez zakazywanie czytania książek. 
    Wśród najczęściej cenzurowanych w USA książek ubiegłego roku na czwartym miejscu jest słynne „50 twarzy Greya” E.L. James. Obchodzony w świecie od 1982 roku Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) dotyczy jednak pozycji prześladowanych nie tylko za wulgarny język czy zbyt śmiałe obyczajowo treści. Inicjatywa jest wyrazem sprzeciwu wobec cenzury i dbałości o dostęp do informacji. Wiele bibliotek zachęca w ramach akcji do czytania książek kiedyś, z różnych przyczyn, uznanych za niepoprawne: od „Przygód Huckleberry’ego Finna” Marka Twaina, przez „Buszującego w zbożu” J.D. Salingera, po „Szatańskie wersety” Salmana Rushdiego.
    Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej konstytucji mówiącą o wolności słowa. Prawo do wolności słowa Amerykanie traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni – jako z uosobienia ich wolności.
    W Polsce Tydzień odbywa się od kilku lat. W jego obchody angażuje się stowarzyszenie Bibliosfera.org, zachęcając biblioteki, księgarnie i szkoły do przyłączenia się do akcji. W tym roku ponad 200 placówek bibliotecznych próbuje zainteresować czytelników ciekawymi przypadkami zakazanych książek z historii literatury, jednocześnie zachęcając do ich czytania.
    tekst i foto: Biblioteka

    Udostępnij