• rest 03 rest 01 rest 05 rest 04 rest 02

  20 lipca Ochotnicza Straż Pożarna w Restarzewie świętowała 100-lecie powstania jednostki. Do tej ważnej imprezy strażacy przygotowywali się już od 2012 roku.
  Uroczystość rozpoczęła się apelem na placu szkolnym. Następnie zgromadzeni przeszli do kościoła, aby uczestniczyć we mszy świętej odprawionej przez ks. Zbigniewa Dyksa, kapelana strażaków z terenu gminy Widawa. Potem była część oficjalna, w której złożono meldunek, podniesiono flagę państwową, przedstawiono historię OSP i wręczono odznaczenia najbardziej zasłużonym. Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Marian Mrozowski, Henryk Ociński, Zygmunt Pietrzak, Jan Brożyński, Czesław Stępnik, Bogdan Galis, Andrzej Stasiak, Jerzy Sylwester Woźniak; Srebrny: Roman Cywiński, Jan Galis, Marek Baranowicz, Marek Sadziński, Sławomir Stasiak, Marian Kurczewski; Brązowy: Rafał Brożyna, Artur Stasiak, Wiesław Bobiński, Zdzisław Sobczak, Jan Wieczorek, Stanisław Góra (OSP Ochle). Odznaką „Strażak Wzorowy” wyróżniono Rafała Fabisiaka, Magdalenę Ochocką i Marka Augustyniaka.
  Obchody zakończyły się częścią artystyczną, w której m.in. zaprezentowała się orkiestra dęta, oraz zabawą taneczną.
  – Ufam, że dzięki wsparciu życzliwych osób i organizacji oraz nieustającemu wysiłkowi druhów Ochotnicza Straż Pożarna w Restarzewie obchodzić będzie jeszcze wiele, równie pięknych jubileuszy – powiedział prezes Rafał Brożyna.
  Z okazji jubileuszu strażacy wydali okolicznościową broszurę upamiętniającą 100-lecie jednostki.

  Trochę historii
  W 1913 roku wmurowano w Restarzewie kamień węgielny pod budowę nowej świątyni. Z tej okazji latem 1914 roku parafię odwiedził biskup włocławski Stanisław Zdzitowiecki. Miejscowy nauczyciel Wawrzecki wraz z ks. proboszczem Adamem Wolskim „zorganizował oddział 40 chłopów na koniach, w pięknych wysokich czapkach z tektury oklejonych kolorowym papierem, w białych płótnianych mundurach na przyjęcie ks. biskupa, który przyjechał w związku z budową nowego kościoła”. Wydarzenie to dało początek Ochotniczej Straży Pożarnej w Restarzewie.
  Pożary były jedną z najgroźniejszych klęsk żywiołowych tamtych czasów. Pod koniec XIX i na początku XX w. licznie powstawały Straże Ogniowe. W 1905r. powstały straże w Widawie i Szczercowie, w 1913 w Woli Wiązowej, na rok 1914 datuje się powstanie straży w Dłutowie, Kolumnie oraz w Restarzewie. Wybuch I wojny światowej przerwał działalność Ochotniczej Straży Pożarnej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości podjęto na nowo dzieło tworzenia Straży Ogniowej w Restarzewie. Pierwszym powojennym prezesem został Józef Stępnik (syn Wawrzyńca, urodzony w 1889r.). Wybudowano drewnianą strażnicę, nazywaną przez miejscowych „szopą strażacką”. Dzieło odbudowy straży kontynuował charyzmatyczny ks. Adam Wolski. W okresie okupacji Restarzew został włączony do ziem III Rzeszy. Działalność straży została zawieszona. Przywróceniem działalności jednostki po wojnie zajął się Józef Stępnik (syn Jana, urodzony w 1918r.), długoletni prezes OSP. Przez strażaków i okolicznych mieszkańców w ramach czynu społecznego zbudowana została strażnica. Oddano ją do użytku w roku 1958, a budowlę zwieńczyła odciśnięta w betonie i odmalowana figura św. Floriana. Do dziś jest ozdobą strażnicy. W tym czasie jednostka liczyła ok. 30 członków czynnych. Prezesem był Józef Stępnik, a naczelnikiem Józef Papuga. Podstawowym środkiem lokomocji jednostki był wóz konny. Ważną datą w historii OSP był rok 1975. Wtedy ufundowano dla OSP sztandar. W 1975 prezesem OSP Restarzew został brat dotychczasowego prezesa, Mieczysław Stępnik. Druha Mieczysława na stanowisku prezesa zastąpił dh Marian Mrozowski. Po nim zaś kierowanie jednostką przypadło druhowi Janowi Brożyńskiemu. W 1995 roku straż pozyskała samochód pożarniczy marki Żuk, który przez kilkanaście lat służył jednostce. W roku 2006 funkcję prezesa objął dotychczasowy sekretarz Zygmunt Pietrzak. Od 2009 jednostka dysponowała samochodem pożarniczym Jelcz 008 GBM 2,5/8.
  Obecnie OSP Restarzew liczy 38 członków. Prezesem jest Rafał Brożyna.
  źródło: broszura OSP Restarzew
  foto: OSP

  Udostępnij