• droga 1

    W piątek, 11 kwietnia, uroczyście otwarto niemal 20-kilometrowy odcinek drogi S-8 i fragment S-14, które utworzyły południową obwodnicę Łodzi.
    Na otwarcie przybyli lokalni samorządowcy, a rząd reprezentował wicemarszałek sejmu Cezary Grabarczyk. To on, mówiąc do zebranych, przypomniał, że jeszcze kilka lat temu GDDKiA chciała zmienić przebieg S-8 i poprowadzić ją bliżej Bełchatowa. Wtedy mieszkańcy Sieradza, Zduńskiej Woli, Pabianic, Łasku i Łodzi rozpoczęli walkę przeciwko odsunięciu drogi. Były protesty, pikiety, petycje, wysyłanie pocztówek, a nawet sztafeta z Sieradza do Warszawy.
    Trasa łączy Rzgów z Różą, a nowy kawałek S-14 Różę z węzłem Dobroń (czas dojazdu Rzgów – Dobroń będzie wynosił 10-15 minut). Natomiast na wysokości Rzgowa S-8 krzyżuje się z A-1. Od teraz łódzką aglomerację można objechać od południa, omijając Pabianice. Nawierzchnia S-8 jest betonowa, co ma wydłużyć jej eksploatowanie.
    Kolejne etapy drogi mają być sukcesywnie oddawane do użytku. Pod koniec czerwca powinny zakończyć się prace od węzła Róża do Łasku (9,2 km), a w listopadzie na kolejnych trzech odcinkach: węzeł Wieluń – Złoczew (19 km), obwodnica Sieradza (6 km) oraz Złoczew – Sieradz Południe (19,6 km). Najdłużej potrwają roboty między węzłem Sieradz Południe a Łaskiem, to 33-kilometrowy odcinek. Fragmentem tym pojedziemy pod koniec tego lub na początku 2015 roku. Wówczas drogą S-8 dotrzemy z Łodzi bezpośrednio do Wrocławia.

    Udostępnij