Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| July 18, 2019

Scroll to top

Top

One Comment

Zapamiętaj, podatniku

Zapamiętaj, podatniku

• SZYBKI PIT. Trwa kampania, która ma ułatwić rozliczenie podatku za ubiegły rok. Problemy rozwiąże szeryf Szybki PIT. Ministerstwo Finansów uruchomiło stronę internetową www.szybkipit.pl, a tam kompendium wiedzy na temat rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych i składania zeznań rocznych: formularze podatkowe, broszury, poradnik i kalkulatory. W razie wątpliwości, jaki wybrać formularz lub skorzystać z ulgi, można zapytać elektronicznie eksperta. Celem jest uświadomić podatnikom korzyści płynące z terminowego i szybkiego składania deklaracji podatkowych oraz popularyzacja e-deklaracji: rozliczenie przez internet jest proste, szybkie i bezpieczne, a system ma coraz wiecej zwolenników. Liczba osób rozliczających się przez internet wzrosła z zaledwie 390 w 2009 roku do 320 tys. rok później. W 2011 roku przekroczyła milion, w 2012 roku – ponad 2 mln, w 2013 roku skorzystało ok. 3,5 miliona podatników.
• SZKOLENIE Z E-DEKLARACJI. We wtorek, 4 i 18 marca, w godz. 16.00-16.30 oraz 17.00-17.30 w Urzędzie Skarbowym w Łasku odbędzie się szkolenie dla podatników, jak składać zeznanie przez internet. Pracownicy skarbówki zapraszają i służą pomocą.
• ABC PODATNIKA. Zeznanie można złożyć za pośrednictwem strony www.e-deklaracje.gov.pl, którą rozszerzono o nowe zakładki. W tej „Dla płatników” jest m.in. broszura informacyjna „Krok po kroku”, formularze oraz infolinia. W zakładce „Statystyka” są aktualne informacje nt. dokumentów składanych do systemu e-Deklaracje w latach 2008-2014 i inne najbardziej popularne dane. Pomocna będzie także infolinia systemu e-deklaracje Krajowej Informacji Podatkowej tel. 801-055-055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych), 22 330-03-30 (z telefonów komórkowych), 48 (22) 330-03-30 (dla połączeń z zagranicy). Pomoc techniczna systemu e-deklaracje (w sprawie problemów technicznych przy obsłudze systemu) tel. (22) 694-49-74 e-mail: info.e-deklaracje@mofnet.gov.pl
• JEDEN PROCENT. Podatnik ma prawo przekazać 1 procent swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Nic na tym nie zyska, nic też nie straci, ale może bezpośrednio wpłynąć na to, do kogo trafią pieniądze z podatków. Wystarczy wybrać OPP, w odpowiedniej rubryce w zeznaniu wpisać numer KRS oraz kwotę 1 proc. należnego podatku, zaookrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół. Jeśli to jednostka terenowa stowarzyszenia ogólnopolskiego (koło, oddział), należy jako cel szczegółowy wpisać nazwę jednostki terenowej z siedzibą np. w powiecie łaskim.
• DZIEŃ OTWARTY. 5 kwietnia we wszystkich urzędach skarbowych będzie Dzień Otwarty w godzinach 9.00-13.00. Warto poradzić się pracownika skarbówki, skorzystać z pomocy albo złożyć zeznanie podatkowe.
• NIE CHCESZ, ALE MUSISZ. Przepisy ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nakładają na podatników obowiązek dokonania rozliczenia (poprzez złożenie zeznania podatkowego) uzyskanych w danym roku podatkowym dochodów (poniesionych strat) w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym. PIT to skrócona nazwa podatku dochodowego od osób fizycznych (skrót od angielskiego Personal Income Tax, dosłownie podatek od dochodów osobistych). Podatki stanowią główne źródło dochodów państwa oraz umożliwiają finansowanie jego działalności. Każdy, kto znajduje się w sytuacji objętej podatkiem, ma obowiązek go zapłacić. Podatki różnią się podmiotem opodatkowania (czyli kto jest opodatkowany), przedmiotem (czyli co podlega opodatkowaniu) oraz sposobem poboru podatku (czyli trybem i warunkami płatności). W Polsce jest 13 rodzajów podatków: 10 bezpośrednich i 3 pośrednie.

Komentarze:

  1. Ja w tym roku muszę po raz pierwszy rozliczyć podatek, ale w sumie nie wiem czy mogę to zrobić w każdym miejscu. Bo coś tam kiedyś wypelnialem i nie wiem czy to było w jakiś spoósb wiążące czy nie.

Wstaw komentarz